Pian voi jo ideoida tulevaa kesää ja askarteluja. Mutta sitä ennen on pääsiäinen ja se on ainakin minulle aina sellainen "virallinen" kevään alku ja vappu on varsinainen pamaus. Kuitsille on kerääntynyt pienoinen pääsiäiskoristeiden ja kukkien hässäkkä.
Saa taas kaivaa esille tipoittain Italiasta tuodut pääsiäismunat (painavia), keramiikkakukon ja kevätkukatkin pääsevät esille. Pääsiäistä on kivaa laittaa, vaikka varsinaisia traditioita ei meidän perheellä ole, siitä pitivät vuorotyöt huolen. Oli kuitenkin rairuohoa, pääsiäismunia ja jotakin pientä aina.
Pupun, joka pitelee keramiikkamunia, löysin Mosa interiors -liikkeestä Helsingin Malmin kupeesta, Mosabackasta. Jänö oli kovin harmaa, joten töpöttelin sen valkoisella kalkkimaalilla. Heh, taitaa olla talviturkki kylläkin, mutta nätimpi.
Muutama päivä sitten tein uunissa punajuuripaistoksen. Se on niin hyvä ja värikäs ruoka ja kuten tykkään, syntyy käden käänteessä. Tämä on kiva lisukeruoka vaikkapa juuri pääsiäisenä, sillä vuohenjuusto ja punajuuren maku sopivat vaikkapa lampaan kanssa. Jos haluaa extrahyvää, voi mukaan ripotella vaikkapa pähkinäsekoitusta. Tämä ruoka on monelle tuttu, mutta sitä tulee aika harvoin laitettua.
Punajuuripaistos.
- uuniin vasta matkalla...
Tarvitset uunivuoan ja leivinpaperia (helpottaa putsausta) ja foliota.
Keitettyjä ja kuorittuja punajuuria.
Créme Bonjourin Chevre-juustoa tai vuohenjuustoa.
Balsamicosiirappia.
Suolaa ja pippuria.
Uuni 200 astetta.
Paloittele punajuuret, laita ne paperoituun vuokaan (pohja....helpottaa putsausta) ja murenna tai lusikoi tuorejuustoa pinnalle. Suolaa ja pippuria maltillisesti mukaan. Puserra nauhana balsamico-siirappia haluamasi määrä pinnalle.
Leikkaa foliosta kansi ja laita siihen haarukalla reikiä.
Paista noin 20-25 minuuttia 180-200 astetta ja poista sitten folio. Paista edelleen kunnes juusto ja punajuuret ovat saaneet väriä.
Hyvää pääsiäsitä kaikille! 💛
Ilahdun kommentteistasi jos sinulla on aikaa pari riviä minulle laittaa. Siitä on apua kun suunnittelen uusia juttuja ja se on mukavaa! 💚
Kivoja koristeita!
VastaaPoistaJa nam, miten ihanalta kuullostaa punajuuripaistos! Varmasti menee kokeiluun.
Iloista pääsiäistä sinullekin!
Kiitois Mamma63 ja samoin sinulle <3!
PoistaIhania koristeita ja niin hienoja kuvia <3 Tuo paistos näyttää ja kuulostaa herkulliselta! Ihanaa pääsiäisen aikaa sinne teille <3
VastaaPoistaKiitas Päde ja oikein ihanaa pääsiäistä myös sinulle! <3
PoistaKauniita koristeita ja kiitos punajuuripaistos ohjeesta.Olen miettinyt mitä lisukkeita karitsan paistin kanssa laittaisi ja tässähän yksi hyvä lisuke :P
VastaaPoistaIhanaa pääsiäistä!
Hei Anu ja kiitos! Toivottavasti maistuu :) ! Mukavaa ja rauhallista pääsiäistä! <3
PoistaIhana sinun esittelykuva tykkään todella . Mukavaa on pääsiäistä kyllä vähän laittaa. Sinä oletkin jo sitä kerinnyt tekemään mukavasti .Minä olen säästänyt tällä kertaa lampaanviulun rosvopaistia varten jos vaikka keväällä mökillä tehtäisiin. Minä laitoin juuri peuranpaistin marinadiin ja piilotin valkosipulit paistiin. Punajuuripaistos on kyllä hyvä idea lisukkeeksi kiitos sinulle.
VastaaPoistaOi Nila kyllä kuulostavat nuo sinun ruokasi niin herkullisille!!! Oikein maittavaa ja ihanaa pääsiäistä! ❤
PoistaKauniita koristeita :) Punajuuripaistos on kyllä tuttu, mutta tässä on vähän ei tvistiä, mitä olen tehnyt. Mukavaa pääsiäistä :)
VastaaPoistaKiitos Liisa 😊 . Hyvää pääsiäistä 🐥.
PoistaPunajuuripaistos kuulostaa herkulliselta!
VastaaPoistaKauniit koristeet ja kuvat!
Hyvää pääsiäistä!🐥🌼
Kiitos Sari, samoin sinulle! <3
PoistaKiva pääsiäiskoriste- ja kukka-asetelma!
VastaaPoistaNam 😋 Tykkään kovin punajuuresta ja juuri vuohenjuuston kanssa se on aivan superherkkua 😋Ihan liian harvoin tulee tehtyä. Tätä voisikin kokeilla pääsiäisenä.
Hyvää Pääsiäistä teille 🐰 🐇 🐣 ❤️ T Maija myrskyluodolle@gmail.com
Kiitos Maija, aurinkoista pääsiäistä :)!
PoistaPunajuuripaiston on varmasti herkullista ♥
VastaaPoistaKauniita pääsiäiskoristeita ja kukka-asetelmia,
mukavaa pääsiäistä ♥
Herkullista on kyllä ja kiitos Maikku kovasti sekä hyvää pääsiäistä ja alkanutta viikkoa :)
PoistaPunajuuripaistos on niin lempparini, tulee valmistettua usein. Oikein herahti vesi kielelle, kun rupesin ajattelemaan. ;) Hyvää pääsiäistä, niin kauniita koristeita sinulla. :) :)
VastaaPoistaKiitos ja paljon auringon paistetta sinne Saksaan sinulle :)!
PoistaVau, kuinka herkullisia nuo italialaiset munat. Kauniita kuin korut. Ja punajuuri. Nam! Välillä minusta ihan tuntuu, että punajuuri on omassa käytössäni jumittunut liian vähille urille. Jouluun se on kuulunut aina, mutta miten sen saisi vaikka jokaiseen arkipäivään? Siinä haastetta, sillä hyväähän se on. Punajuuripaistos kuulostaa herkulta.
VastaaPoistaHei ja kiitos kivasta viestistä. Muualta blogistani löytyy myös vähän samanmallinen punajuurijuttu (en muistanutkaan :)), mutta piirakan muodossa. Löydät sen täältä: https://simpukkajameriheina.blogspot.com/search?q=Punajuuri . Taannoisella etelänreissulla oli punajuuria käytetty myös salaateissa ohkaisina viipaleina. Ihan vaan muutama ja valmiiksi keittettyinä. Punajuuret, vaikka sottaisia kavereita ovatkin, ovat vain niin hyviä :). Kivaa loppuviikkoa!
PoistaIhania pääsiäiskoristeluita!
VastaaPoistaAurinkoista vappua sinne!
Oi Susanna kiitos, samoin sinne Espanjaan sinulle! :)
Poista